Draci vykročili pravou nohou

25.02.2014 08:04

 

Zimní sezóna je pro posádky dračích lodí na události poměrně chudá. Týmy se většinou věnují zimní přípravě. Dračice i draci zvedají tuny a tuny železa a spalují následky vánoc na veslařských trenažérech. S vítaným zpestřením přišel Pražský klub dračích lodí, který se rozhodl uspořádat halové závody dračích lodí v přetlačování. Princip spočívá v tom, že dvě početně redukované posádky sedí v jedné lodi čelem k sobě a pádlují proti sobě. Vítězí ten tým, který přetlačí loď do cíle.

Tyto závody se letos konaly již třetím rokem a letos dokonce jako Halové mistrovství ČR dračích lodí. Jelikož posádka Mondi Štětí je pravidelným účastníkem, bylo samozřejmě rozhodnuto zúčastnit se i letos.

Zájem o účast z řad našich členů byl větší než povolený počet závodníků a tak jsme vypomohli i našemu spřátelenému týmu Draci ze Sedlčan, kde byli velmi platnou a nepřehlédnutelnou posilou. V sobotu  22.února stanulo 8 draků a 4 dračice před bazénem v Podolí. Barvy  Mondi Štětí hájili (Vlach Zbyněk, Kaplanová Pavlína, Kociánová Pavla,  Plhák Petr,  Čermák Josef st, Čermák Josef ml.,  Holinka Luděk, Janata Zdeněk, Jůn Vladimír, Čermáková Martina, Marková Lenka, Soukup Ivo). Na programu byly nejdříve souboje ve 4 skupinách, z nichž první dva týmy postupovaly do elitní kategorie Sport a druzí dva do kategorie Fun. Organizace byla skvělá a než jsme se nadáli, již jsme seděli v lodi s prvním soupeřem – favoritem na medaili týmem HAKA. I přes bojovný výkon se nám zvítězit nepodařilo. Vynahradili jsme si to v soubojích s dalšími soupeři. Zlomili jsme odpor jak posádky Pilsner Dragons, tak velkého překvapení soutěže – posádky TRASK (budoucího vítěze kategorie Fun). Právě tento souboj rozhodl o našem zařazení do kategorie Sport.

Prvním soupeřem ve vyřazovacím pavouku byl favorit celé soutěže a za celé dva roky neporažený tým - Průtrž dračen. Tuto hegemonii jsme bohužel nenarušili ani my. Zařadili jsme se tak do opravné části a bylo jasné, že pokud chceme pomýšlet na stupně vítězů, nesmíme již zaváhat. Přání nezklamat všechny příznivce posádky Mondi a zejména kouče Pavla Čermáka nám dodalo sílu a velmi nekompromisním způsobem jsme postupně porazili tým Jizerského Draka a také tým Zetkařů posílený aktivními kanoisty a členkami vítězné posádky ženské kategorie.

Tím jsme se probojovali mezi nejlepší 4 týmy celé soutěže. V semifinále nám postupový klíč přisoudil kanoisty z RK Jablonec. Po zahájení závodu byly síly vyrovnány, ale loď kymácející se na vlnách rychle nabírala vodu a nakonec došlo k jejímu úplnému převrácení. Rychle jsme přesedli a souboj se opakoval. Bohužel jsme polevili v koncentraci, čehož jablonecký tým využil a zaslouženě do finále prošel on. Nás čekal poslední závod – boj o bronz s černým koněm soutěže posádkou MZV. Vidina medaile byla blízko a naše touha ji získat byla tak velká, že ihned po startu jsme soupeře tlačili nekompromisním způsobem k linii za jeho zády. Jakmile zazněl klakson, oznamující, že posádka Mondi Štětí získala 3.místo na halovém mistrovství republiky, propukla radost naplno. Ihned po závodech jsme se vydali za strůjcem celého úspěchu Pavlem Čermákem. Ochotný personál nemocnice nám každému umožnil krátké setkání s naším koučem. Pavla náš výkon potěšil a my doufáme, že pomůže k jeho brzkému uzdravení a návratu domů.